Stipendium Hungaricum Bursları

December 17, 2020

Macar Hükümeti, yabancı öğrencilerin Macaristan’daki eğitimlerinin desteklenmesi için, 2015 yılından bu yana Türk öğrencilerin de giderek daha fazla sayıda Macar üniversitelerin kurslarına katıldığı burslar vermektedir. Macaristan’da Stipendium Hungaricum bursuyla öğrenim gören Türklerin sayısının başladığında 48 iken, 2019’da 277 kişiye yükselmesi ve 2020’de tüm burs kontenjanın öğrencilerce doldurulması programın popülerliğini göstermektedir. Bursun hukuki çerçevesini, ilgili Macar ve Türk bakanlıklar arasında 7 Kasım 2019 tarihinde imzalanmış olan Mutabakat Zaptı saptamaktadır. Buna uygun olarak Macaristan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yılda 150 burs sağlamaktadır ki, bunlar 40’ı lisans, 65’i yüksek lisans, 40’ı doktora ve 5’i kısa dönemli olarak dağılım göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının takip eden linkten bilgilendirme yaptığı burs programı başvurulara açıldı: http://abdigm.meb.gov.tr/www/Macaristan/icerik/1491

Başarılı bursçulara Macar devleti aşağıdakileri sağlamaktadır:

  • Ücretsiz öğrenim;
  • Aylık burs;
  • Sağlık sigortası ve de
  • Yurt ve konaklama katkısı.

Türk öğrencilerin taleplerini dikkate alarak burs programı, başvuranların duyurulan kurslar arasında her alanda sınırsız müracaat edebilecekleri şekilde oluşturuldu. Bir sonraki öğretim yılı için mevcut programlar https://apply.stipendiumhungaricum.hu/ web adresinden bakılabilir. Sistem, Türk vatandaşlığının işaretlenmesinden sonra Türk öğrenciler için açık olan kursları detaylarıyla (kurs hakkında açıklama, irtibat kurulacak kişi, ihtiyaç halinde giriş sınavının özelliği, vb.) sıralamaktadır.

Başvurular, Orta Avrupa saatine göre 16 Ocak 2021 tarihinde, saat 23:59’a kadar gerekli evrakları elektronik olarak yükleyerek https://apply.stipendiumhungaricum.hu/ web adresine yapılmalıdır. Bunun yanı sıra başvuru belgeleri Milli Eğitim Bakanlığına da sunulmalıdır. Başvuruların değerlendirilmesi, adayların mülakata alınması sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı ve kabul eden kurumların görüşlerini bildirmesinden sonra 2021 Haziranında tamamlanmaktadır. Başvuru detayları hakkında https://apply.stipendiumhungaricum.hu web adresinden İngilizce bilgi alınabilir.

Recent News

You Want to share your blog post here?

If you have an idea to share with your peers let us know

Check out our Programs

You can simply filter through our programs, their duration or medium of instruction. 

Fill this form in order to receive the necessary information: